Osoby mające zamiar zawarcia sakramentu małżeństwa w Kościele Rzymskokatolickim rozpoczynają swoje bezpośrednie przygotowanie do tego sakramentu z chwilą zgłoszenia się do kancelarii w parafii narzeczonej lub narzeczonego.
Przygotowanie wcześniejsze (tzw. dalsze) prowadzone jest zwykle w ramach katechezy szkolnej, która obejmuje szereg tematów z dziedziny życia małżeńskiego i rodzinnego.
Natomiast na przygotowanie bezpośrednie do sakramentu małżeństwa dla narzeczonych składają się:
- spotkania w poradnictwie rodzinnym oraz
- uczestnictwo w naukach przedślubnych (tzw. katecheza przedmałżeńska).
Spotkania w poradnictwie rodzinnym
prowadzone są przez osoby świeckie, pracowników poradnictwa rodzinnego. Odbywają się w poradni w parafii, w której przeprowadzane są formalności związane z zawarciem małżeństwa.
Poradnictwo obejmuje trzy spotkania, z których pierwsze odbywa się zaraz po zgłoszeniu zamiaru zawarcia sakramentu małżeństwa. Termin drugiego i trzeciego ustala prowadzący poradnictwo z każdą parą indywidualnie w odstępach minimum dwutygodniowych.
Nauki przedślubne
prowadzone są najczęściej przez osoby duchowne lub katechetę świeckiego przygotowanego do wykładu nauki katolickiej w zakresie teologii rodziny i prawa kanonicznego. Katecheza ta prowadzona jest w kościołach dekanalnych, w których też należy zasięgnąć informacji o terminach nauk.